Kas jāzina pacientam pirms zobu protezēšanas

Ar zobu protezēšanas nepieciešamību agri vai vēlu saskaras cilvēku vairākums. Pastāv vairāki zobu atjaunošanas varianti – protezēšana ar izņemamām un neizņemamām protēzēm.

Pie neizņemamām protēzēm var pieskaitīt kroņus un tiltveida protēzes. Kroni var uzskatīt par dobu (ar tukšu vidu) kapi, kurš tiek izgatavots individuāli un pilnīgi atdarina protezējamā zoba anatomisko formu. Visbiežāk kroņi tiek uzstādīti uz stipri bojātiem vai “nedzīviem” (depulpētiem) zobiem. Kroņu pamatatšķirība – materiāla izvēlē. Tieši no izvēlētā materiāla ir atkarīga konstrukcijas izturība, ilgmūžība un tās estētika.

Visizplatītākie ir viengabala metāla lietie kroņi, kuri tiek izgatavoti no sakausējumiem – kobalta un hroma, niķeļa un hroma vai zelta. Metāla kroņu izskats nav pārāk estētisks, taču tiem piemīt augsta izturības un minimālas diltspējas īpašības. Parasti tie ir rekomendēti uzstādīšanai uz košļājamiem zobiem.

Metālkeramikas kroņiem ir liets metāla karkass, kurš ārēji noklāts ar plānu keramikas kārtu. Tie ir diezgan izturīgi un estētiski. Mīnuss tiem, ka metāla karkass nelaiž cauri gaismu zoba iekšpusē, tāpēc virs kroņa smagana var veidoties zilganā nokrāsā.
Kroņi no dioksīda cirkonija ir vairāk estētiski, taču arī dārgāki nekā metāla karkasa konstrukcija. Pats estētiskākais un arī dārgākais kroņu veids ir no stikla keramikas E-max. To izskats ir tieši tāds pats kā dabiskiem zobiem, taču tie nav tik izturīgi kā metālkeramikas un cirkonija kroņi. Labāko kroņu variantu izvēlas individuāli, ņemot vērā pacienta finansiālās iespējas un estētiskās prasības.

Ja trūkst viena vai divu blakuszobu, tad visdrīzāk tilta izgatavošana kļūst par vienu no ārstēšanas variantiem. Ņemot vērā parametru rādītājus, tad šis variants ir labāks par izņemamo protēzi, taču zaudē implantācijas konstrukcijas priekšrocības.

Tradicionāli tilts izskatās kā kroņu rinda. No tiem pēdējie ir ar tukšu vidu, kuri stiprināmi uz zobiem, kas atrodas defekta abās pusēs. Tilta vidusdaļa sastāv no viena vai vairākiem mākslīgiem zobiem, kuri aizvieto iztrūkstošos zobus. Pirms protezēšanas balsta zobus apslīpē līdz to biezums atbilst zobiem ar tukšo vidu (dobie), uz tiem cementē protēzi.

Par izņemamām protēzēm var uzskatīt platīšu un loka atbalstītas zobu protēzes. Pacienti paši patstāvīgi izņem un atpakaļ uzliek šādas protēzes. Pirms protezēšanas ar daļēji izņemamām protēzēm ārstam ir pareizi jāizvēlas izņemamo protēžu konstrukcijas veids – loks vai platīte.

Vairāk mūsdienīgs izņemamo protēžu variants ir loka atbalstītas zobu protēzes. Lielākais plastmasas daudzums tiek nomainīts pret metāla loku. Tā rezultātā konstrukcija aizņem mutē mazāk vietas un rada lielāku komforta sajūtu.
Protēze tiek fiksēta uz saglabātiem zobiem vai ar metāla skavu palīdzību vai arī ar speciālām slēdzenēm (attačmenti). Loka atbalstītas zobu protēzes karkass tiek izliets no stomatoloģiskiem sakausējumiem, parasti kobalta un hroma. Mākslīgā smagana, tā ir bāze – no akrila. Visbiežāk loka atbalstīta protēze tiek ieteikta pacientiem, kuriem zobu rindā nav pēdējo zobu vai trūkst divu blakusszobu jebkurā vietā.

Plates protēze tā ir plastmasas plate (bāze), kuras malas garumā nostiprināti mākslīgie zobi. Ja pacientam ir saglabājušies savi zobi, tad protēzi nostiprina uz tiem ar metāla vai plastmasas skavām.

Ja trūkst pilnīgi visu zobu, tad plate spēj turēties mutes dobumā piesūkšanās efekta rezultātā. Kad pacients piespiež protēzi pie augšējā vai apakšējā žokļa, tad liekais gaiss tiek izspiests un tā rezultātā izveidojas izretināta gaisa telpa, kura rada piesūkšanās efektu. Jebkuru zobu skaitu var nomainīt pret izņemamo protēzi. Pat tad, ja trūkst viena zoba var izgatavot izņemamu protēzi-taurenīti, kura sastāv no viena mākslīgā zoba un plastmasas mākslīgās smaganas, kura aptver balsta zobus. Šāda protēze nav ilgstoša, tāpēc tā ir vērtējama kā pagaidu protēzes variants.

Izņemamo protēžu adaptācijas periods vidēji ilgst 3-4 nedēļas, tas ir tieši tik daudz, lai vaigu un mēles muskuļi pārtrauktu “ievērot” mākslīgo konstrukciju.
Pacienti ātrāk pierod pie loka atbalstītām protēzēm, jo tās mutē aizņem mazāk vietas nekā platītes. Platīšu protēzes kalpo vidēji 3-5 gadus, bet loka atbalstītas protēzes 5-10 gadus.

Zobu protezēšanas kabinetu vadītāja: I.Butāne